logotyp

SKN Psychoterapii Dialog ma przyjemność przedstawić książkę ,,Ciało pamięta. Rewolucja w terapii traumy. Tom 2’’ autorstwa Babette Rothschild. Jest to kontynuacja książki ,,Ciało pamięta. Psychofizjologia traumy i osób po urazie psychicznym’’. Poniższa recenzja powstała we współpracy z 

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i jest dostępna na stronie wydawnictwa pod adresem https://wuj.pl/ksiazka/cialo-pamieta-tom-2
Zapraszamy do lektury!

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich wprowadza czytelnika w teorię, a druga mówi o zastosowaniu jej w praktyce. Autorka już na początku książki podkreśla, że najważniejsze w terapii traumy jest przywracanie klientowi poczucia kontroli nad ciałem, umysłem, procesem terapeutycznym i życiem oraz naprowadza, jak to zrobić.

Większość rozdziałów wzbogacona jest opisami studiów przypadków, co ułatwia czytelnikowi odniesienie teorii do konkretnych sytuacji czy problemów. Co ciekawe, autorka podaje w wątpliwość twierdzenie, że klienci cierpiący z powodu zespołu stresu pourazowego powinni wracać do ciężkich wspomnień. Moim zdaniem, bardzo interesujący jest rozdział o regulacji autonomicznego układu nerwowego, ponieważ klienci z doświadczeniem traumy mogą z łatwością ulec pobudzeniu i niejako wymknąć się terapeucie spod kontroli. Informacje na temat AUN są bardzo przejrzyście pokazane, np. za pomocą tabeli. Dodatkowo, autorka stosuje nieoczywiste metafory i porównania, które sprawiają, że poruszane przez nią ćwiczenia czy metody zapadają w pamięć.

Zalecane jest, żeby najwięcej uwagi zostało poświęcone części praktycznej. Autorka pokazuje w niej, jak szukać zasobów i jak sprawić, żeby nawet czynności dnia codziennego nimi były. Pokazuje również, że normalizacja jest ważnym procesem. Pojawia się między innym zasada dobrych wspomnień jako skutecznego antidotum na traumatyczne wspomnienie czy informacja o ważnym aspekcie, jakim jest odpowiednie tempo terapii.

Na końcu książki pojawia się bardzo istotny załącznik dotyczący przestróg dla terapeuty traumy i unikania popularnych zagrożeń. Co więcej, dołączona jest karta informacyjna o autonomicznym układzie nerwowym. Nakierowuje ona, na co zwracać uwagę u klienta.

Warto wspomnieć, że autorka część swojej wiedzy zdobyła empirycznie, superwizując czy podczas prowadzenia terapii swoich klientów, sprawdzając w gabinecie, jakie metody świetnie sprawdzają się u osób z doświadczeniem traumy, a jakich stosować się nie powinno.

Podsumowując, pozycja świetnie sprawdzi się dla specjalistów, którzy chcieliby pomóc swojemu klientowi w kwestii uporczywych flashbacków, a także zrozumieć funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego. Pozycja ta różni się od innych tym, że uczy jak odnaleźć, a następnie wykorzystać zasoby w objawach klinicznych. Dodatkowo zawiera innowacyjny pomysł, by włączyć do terapii traumy relaksację, mindfulness, a także jogę.

Magdalena Michałowska
Studenckie Koło Naukowe Psychoterapii DIALOG
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Stawki 5/7, 00-183 Warszawa
logotyp